Tsez

From Glottopedia
Jump to: navigation, search
Tsez
Autoglottonym: Цез мец / Cez mec
Pronunciation: []
Ethnologue name: Dido
OLAC name: Dido
WALS name: Tsez
Location point:
Genealogy
Family: Nakh-Dagestanian
Genus: Tsezic
Speakers
Country: Russian Federation
Official in:
Speakers: 7,000
Writing system:
Codes
ISO 639-3: ddo
WALS: ddo

Tsez (also known as Dido; "цез" (cez) in Avar and Tsez; დიდო (dido) in Georgian) is a Northeast Caucasian language with about 7000 speakers spoken by the Tsez, a muslimic people in the mountainous Tsunta district of southern and western Dagestan, Russia.

The name derives from the Tsez word for eagle.

Tsez is an oral language. Avar and Russian are used as literary languages locally, even in schools. However, attempts have been made to develop a stable orthography for the Tsez language as well as its relatives, mainly for the purpose of recording traditional folklore; thus, a Cyrillic script based on that of Avar is used. Knowledge of Avar is usually better among men than among women, and the younger people tend to be more fluent in Russian than in Tsez, which is probably due to the lack of education in and about the language. The lexicon shows many traces of influences from Avar, Georgian, Arabic and Russian, mainly through loanwords and — in the case of Russian — even syntactically and stylistically.

Tsez grammar was first analyzed by the Georgian linguist Davit Imnaishvili in 1963.

Contents

Dialects

Tsez can be divided into the following dialects, given with their Tsez names in parentheses:

  • Asakh (Asaq)
    • Tsebari (Ceboru)
  • Mokok (Newo)
  • Kidero (Kidiro)
  • Sagada (Soƛʼo)

The Asakh dialect is considered 'standard' by many and its subdialect Tsebari is the one used on this side.

Bezhta, Hinukh, Hunzib and Khvarshi also used to be regarded as dialects of the Tsez language but are now commonly regarded as distinct languages of the same family.

Phonology

Consonants

  Bilabial Dental Lateral Palatal Velar Uvular Pharyngeal Glottal
Stop p
b


p b pʼ
п б пӀ

t
d


t d tʼ
т д тӀ

k
g


k g kʼ
к г кӀ



къ

Fricative s
z


s z
с з

s


ł
лъ

ʃ
ʒ


š ž
ш ж

x
ɣ


x ɣ
х гъ

ħ
ʕ


ħ ʕ
хӀ гӀ

h


h
гь

Affricate   ʦ
ʦʼ


c cʼ
ц цӀ

tɬ͡
tɬ͡ʼ


ƛ ƛʼ
лӀ кь

ʧ
ʧʼ


č čʼ
ч чӀ

qχ͡


q
хъ

Nasal m


m
м

n


n
н

           
Liquid r


r
р

l


l
л

Semivowel w


w
в

j


y
й

  • Tsez shows an inventory of 33 consonants plus 3 pharyngealized uvular consonants.
  • The glottal stop (ʔ) is not phonemic but occurs automatically before non-pharyngealized vowels in word-initial position.
  • Consonant clusters are often broken up by inserting the epenthetic vowel e. After y, the inserted vowel is i.
  • Word-initial consonants can be pharyngealized and are marked as such in the proposed orthography by a small ˁ
following the consonant; in the Cyrillic spelling a palochka is used after the vowel that follows the consonant.
    • A syllable-final pharyngealization of the consonant is transcribed in Cyrillic with (where C stands for a consonant) and with VCˁ in the Latin transcription (the V stands for a vowel). Some dictionaries write this as VӀC though, which makes the sequence CVӀC ambiguous (see below).
    • A syllable-initial pharyngealization of the consonant is transcribed in Cyrillic with CVӀ (the palochka follows the vowel, since the pharyngealization actually affects it more than the preceding consonant) and with CˁV in the Latin transcription.
    • The pharyngealization itself is reported to be epiglottal, as opposed to other languages.
  • Labialized consonants are written as in the Cyrillic and as in the Latin transcription, respectively. Any consonant besides p, , b, m, w, n, l, y and ʕ can be labialized.

Vowels

Front Central Back
High ɪ


i
и

  ʊ


u
у

Mid ɛ


e
е/э

  ɔ


o
о

Low   a
(

)
a (ā)
а (ā)

 
  • The vowel ā only occurs in the Tsebari dialect.
  • A vowel is dropped before another vowel, so there are never two consecutive vowels. However, a final -u labializes the preceding consonant, if followed by a vowel.
  • In other dialects, the long central vowel is written as ӓ (in Cyrillic) and ä (in Latin).
  • Word-initial e is spelled э in Cyrillic.
  • In the proposed Cyrillic orthography, ya, yo, yu can also be written as я, ё, ю.
  • In the Asakh dialect, lengthened vowels are automatically neutralized to ā. Other dialects (e.g. Mokok) also have a low front vowel, usually transcribed as ä, some also have a long mid back rounded vowel, transcribed as ō.

Phonotactics

The syllable structure is generally CV(C). There are no vowel clusters. It is an agglutinative language with a complex morphology. Suffixes are either C, V, CV, VC or C+CV (where the first consonant belongs to the preceding syllable), depending on the structure of the stem. An example is the superessive suffix -ƛʼ(o), which attached to the word besuro (fish) forms besuro-ƛʼ (on the fish) and together with is (bull) forms is-ƛʼo in order to maintain the syllable restriction.

Morphology

Nouns

Nouns are inflected for number and case, and have noun classes assigned to them.

Number

Nouns can either be singular or plural. The plural is formed by adding -bi to the stem in the absolutive case: besuro (fish [sg.]) → besuro-bi (fish [pl.]). For all other cases, the suffix is -za; thus, "of the fish [pl.]" becomes besuro-za-s.

Case

There are 8 syntactical and a much larger number of locative cases, which distinguish 3 categories: location, orientation and direction. Thus, counting the locative and non-locative cases together, they sum up to 64. However, this is only an approximation, as the exact number of cases in the Tsez language is not fixed.

Tsez is an ergative-absolutive language which means that it makes no distinction between the subject of an intransitive sentence and the object of a transitive one — both are marked with the ergative suffix . The absolutive case remains unmarked.

According to Ramazan Rajabov, the oblique stem of only 42% of the nouns is different from the absolutive stem. Some nouns change their internal structure (e.g., a vowel), while others add one of about 20 so-called "thematic suffixes" to their end, to which the other case suffixes are attached. The word for "language" or "tongue", for instance, is mec but its oblique stem is mecr-, hence the plural is mecrebi, the ergative mecrā and so on. Rajabov says that the choice of the correct thematic suffix is sometimes difficult even for native speakers. It is likely that their origin lies in an application of two different plural forms, in a similar way as in English the word "children" actually has two archaic plural endings: -(e)r and -en. In Tsez it is sometimes even possible to use both the archaic and the regular and more productive -bi plural for a word.[1]

Syntactic case suffixes
  singular plural
Absolutive -∅ -bi
Ergative -z-ā
Genitive 1 -(e)s -za-s
Genitive 2 -(e)z -za-z
Dative -(e)r -za-r
Instrumental -(e)d -za-d
Equative 1 -ce -za-ce
Equative 2 -qʼāy -za-qʼāy

Of the two genitive cases, the first is used as attribute to an absolutive head noun and the second to an oblique one. That means, that the Genitive 1 is used for phrases like žekʼu-s is (the man's bull), and the Genitive 2 is used for žekʼu-z is-er (for the man's bull).

The Equative 1 is used to make comparisons, like besuro-ce (like a fish) and can also be attached to other cases.

Rajabov suggests 3 more syntactical cases, namely possessive 1 (-łay), possessive 2 (-xu) and abessive (-tay). However, their status is debatable, as they seem to show both inflectional as well as derivational tendencies.[2]

Locative case suffixes
  Essive Lative Ablative Allative meaning
In—
-āz
-ā-r
-āz-a-r
-āy
-āz-ay
-āɣor
-āz-a
= in (a hollow object)
Cont—
-ł-āz
-ł-er
-ł-āz-a-r
-ł-āy
-ł-āz-ay
-ł-xor
-ł-āz-a
= in (a mass), among
Super— -ƛʼ(o)
-ƛʼ-āz
-ƛʼo-r
-ƛʼ-āz-a-r
-ƛʼ-āy
-ƛʼ-āz-ay
-ƛʼ-āɣor, -ƛʼ-ār
-ƛʼ-āz-a
= on (horizontal)
Sub—
-ƛ-āz
-ƛ-er
-ƛ-āz-a-r
-ƛ-āy
-ƛ-āz-ay
-ƛ-xor
-ƛ-āz-a
= under
Ad— -x(o)
-x-āz
-xo-r
-x-āz-a-r
-x-āy
-x-āz-ay
-x-āɣor, -x-ā-r
-x-āz-a
= at
Apud— -de
-d-āz
-de-r
-d-āz-a-r
-d-āy
-d-āz-ay
-d-āɣor, -d-ā-r
-d-āz-a
= near
Poss— -q(o)
-q-āz
-qo-r
-q-āz-a-r
-q-āy
-q-āz-ay
-q-āɣor, -q-ā-r
-q-āz-a
= on (vertical)
meaning = at (position) = to (destination) = from (origin) = towards (direction)  

Of the forms, the upper one shows the non-distal (i.e., close), the lower one the distal (i.e., far) form of the suffix. In the non-distal there are sometimes two equal forms for the allative case. The epenthetic vowel o in parentheses is used after noun stems ending in a consonant; thus, "next to the bull" is is-xo, while "next to the fish" is besuro-x.

Noun classes

Tsez distinguishes 4 noun classes in the singular and 2 in the plural. They are prefixes that are attached to verbs, adjectives, adverbs, several postpositions like -oƛƛʼo ("between") or -iłe ("like") and the emphatic particle -uy to show agreement with the noun. Agreement is only possible on vowel-initial words, but there are also a few words beginning with a vowel that do not take these prefixes.

Class Singular Plural Attribution
I ∅- b- for male persons only
II y- r- for female persons and inanimate objects (e.g. "book")
III b- for animals and inanimate objects (e.g. "sun")
IV r- for inanimate objects only (e.g. "water")

As inanimate objects cover the classes II, III and IV, it's not overt into which class an inanimate object belongs. However, there are certain tendencies based on the semantic field of the nouns. Nouns that are able to move (like sun, moon, star, lightning, car, train) usually belong to class III, while products that traditionally have to do with the work of women (like clothes or berries and also milk) often belong to class II. Clothes made from leather are — as the word for leather itself — usually assigned to class III, due to their relation to animals. Class IV originally included abstract words, collective and mass nouns, such as water, salt, sky or wind. Materials also often seem to trigger noun classes: "chair" and "wood" are both class IV nouns. Also shape seems to have an influence (flat things are associated with class II, round things with class III and long things with class IV). In the same manner, proper names are assigned the classes of the nouns they denote. Thus, Patʼi ("Fatima") is assigned class II, because it's a female name, and Asaq (a Tsez village) belongs to class III, because "village" (ˁaƛʼ) is also in this group. Likewise, new loan words are assigned the noun class of a semantically similar existing Tsez word. It may be worth noting that experiments have shown that Tsez speakers do not assign any noun classes to new words for objects they do not know or where they do not know what they look like.[3]

Certain derivational endings also require a specific noun class, see the section about derivation below.

Verbs and adverbs always agree with the absolutive argument of the phrase, regardless of the clause's transitivity.
If more than one absolutive argument is linked by the conjunction -n(o) ("and") and one of them is of the first noun class, then class I plural triggers the agreement for the clause; otherwise, it is class II/III/IV plural. Compare:

kid-no uži-n b-ay-si
girl[II]:ABS-and boy[I]:ABS-and IPL-come-PSTWIT
"A girl and a boy arrived."

and

kid-no meši-n r-ay-si
girl[II]:ABS-and calf[III]:ABS-and IIPL-come-PSTWIT
"A girl and a calf arrived."

Pronouns

Personal pronouns

Personal pronouns exist in Tsez only for the first and second person; for the third person the demonstratives že (singular) and žedi (plural) are used. As the singular personal pronouns have the same form in absolutive and ergative, a sentence like Di mi okʼsi is ambiguous, because it can both mean "I hit you" and "You hit me", due to the rather free word order. However, they have a different form for the oblique cases and an irregular form in the genitive 1 case, same as the plural pronouns. The singular pronouns also have the same forms for all four noun classes, while the plurals make this distinction, as shown in the chart below.

    class I class II-IV
1st person singular abs. & erg. di
oblique dā-
genitive 1 dey
2nd person singular abs. & erg mi
oblique debe-1
dow-2
genitive 1 debi
1st person plural absolutive eli ela
oblique elu- ela-
special gen. 13 eli
special gen. 23 eliz
2nd person plural absolutive meži meža
oblique mežu- meža-
special gen. 13 meži
special gen. 23 mežiz
  1. This form is used before a syllable-final consonant, such as the suffix -r.
  2. This form is used before a syllable-initial consonant, such as the suffix -de.
  3. The special forms of the two genitives is used when the possessor is a close group, typically a family, thus eli eniy is used for "our mother" instead of elus eniy. The plural demonstrative žedi ("they") also shows this feature, being žedi in the close group genitive 1 and žediz in the close group genitive 2. For ordinary possessors these forms would be žedus and žeduz, respectively.
  • There is also a reflexive personal pronoun, meaning "self" or "oneself", which is žo and ne- in its oblique form, respectively.

Demonstrative pronouns

Demonstrative pronouns are suffixes that are attached to the corresponding noun. They inflect for noun classes, number and case and make a two-way distinction into proximal (close, English: "this/these") and distal (far, English: "that/those"), the latter of which are also used as third person pronouns.

The oblique forms are used attributively and also as a base to which other (oblique) case suffixes can be attached.

  Singular Plural
  Class I Class II-IV Class I Class II-IV
Proximal Absolutive -da -du -ziri
Oblique -si -ła-, -ł1 -zi -za
Distal Absolutive že žedi
Oblique nesi neło, neł1 žedu žeda
  1. The forms are used optionally after vowels at the end of words.

Interrogative pronouns

Interrogative pronouns make a distinction between human ("who?") and non-human ("what?") only in the oblique forms, but not in the absolutive. The non-human interrogative pronouns require the class IV affix when triggering agreement.

  Human Non-human
Absolutive šebi
Oblique łā łina
Ergative łu łinā

Other interrogative pronouns include:

  • dice ("how much?")
  • didiyu ("which?")
  • didur ("how?")
  • łina-s ("why?"), this seems to be the genitive 1 form of non-human oblique interrogative pronoun
  • ("where?"), its oblique form seems to be na-
  • neti ("when?")
  • šidā ("why?")
  • šomo ("how many?")

Verbs

Tsez has a rich verbal morphology with many categories. Despite the great variety in conjugation, the only truly irregular verb is "to be" with some forms being yoł (present), ānu (present negative), zow- (past), etc. There are 4 morphological groups, according to the final letter of the stem: The first group ends in a consonant, the second in i, the third in -u and the fourth group contains the verbs with the variable ending -d (before a vowel) / -y (elsewhere).

Tense-aspect-mood

There are five tense-aspect forms in the indicative mood, shown in the following table with examples for verbs with vocalic and consonantal stem endings.

Form Suffix With -iš- ("to eat") With -esu- ("to find")
past unwitnessed -n(o) -iš-no "ate" -esu-n "found"
past witnessed -s(i) -iš-si "ate" -esu-s "found"
present -x(o) -iš-xo "eat" -esu-x "find"
future definite -an -iš-an "will eat" -esʷ-an "will find"
future indefinite substitution of the vowel in
the stem before the last
consonant to ā
-āš "will eat" -āsu "will find"
  • In interrogative sentences (English "wh-questions"), the past witnessed suffix is instead of -s(i).
  • In yes-no questions, the finite verb receives the additional ending , except for the past witnessed form, which receives the ending -iyā (after consonants) or -yā (after vowels).
  • Of the two different future tenses, the definite one bears the connotation of being wanted by the speaker ("I want and I will...") and is often used with the first person, while the indefinite one (simply "I will...") tends to be used with second and third.
  • Other moods are formed as follows:
    • The imperative has no suffix for intransitive verbs (e.g. -ikʼi! "go!") and the suffix -o for transitive verbs (e.g. -tʼetʼr-o! "read!"); the verb is usually put in the first position in the phrase then.
    • The optative adds a to the imperative form, e.g. tʼetʼr-o-ƛ! ("let him read!").
  • There is also a great variety of analytical forms for verbs:
    • emphatic future = infinitive + "to be" (present tense); e.g. -ikʼ-a yoł ("shall go")
    • continuous aspect = imperfect gerund + "to be" (in its appropriate tense-aspect form); e.g. -ikʼi-x zow-si ("was going")
    • perfective aspect = perfect gerund + "to be"; e.g. -ikʼi-n zow-si ("had gone")
    • perfect tense = resultative participle + "to be"; e.g. -ikʼ-āsi zow-si ("had gone")
    • intentive = present participle + "to be"; e.g. -ikʼi-xo-si zow-si ("intended to go")
    • resultative = imperfective/perfective gerund + resultative participle of -iči- ("be located") + "to be"; e.g. ikʼi-n -ič-ā-si zow-si ("was gone") or ikʼi-x -ič-ā-si zow-si ("was in the state of being on his way hence")

Negation

The basic negation suffix in the indicative is -čʼV with V being a vowel that can be different, depending on the tense/aspect/mood of the verb; it is inserted after the verb stem. With the example verb -ikʼi- ("to go"), the following forms are possible:

Form Negation Suffix With -ikʼi- ("to go")
past unwitnessed negative -čʼey- -ikʼi-čʼey "didn't go"
past witnessed negative -čʼu- -ikʼi-čʼu-s or -ikʼi-čʼu "didn't go"
present negative -ānu- (present negative of "to be") -ikʼi-x-ānu "doesn't go"
future definite negative -čʼi- -ikʼ-ā-čʼi-n "won't go"
future indefinite negative -čʼi- -ākʼi-čʼi "won't go"
  • The prohibitive (i.e., the negative imperative) is expressed by adding the suffix -no to the future indefinite form of the verb, e.g. -āš-no! ("don't eat!").
  • The negative optative form simply adds a to that: āš-no-ƛ ("let him not eat!").

Non-finite forms

Participles behave like adjectives and only vary according to the class agreement, which gets attached to them as prefixes. There are several different kinds of participles in the Tsez language:

Form Suffix With -iš- ("to eat")
past participle -ru (stem vowel → ā)1 -āš-ru "having eaten"
past negative participle -čʼi-ru (stem vowel → ā)1 -āš-čʼi-ru "not having eaten"
resultative participle -ā-si -iš-ā-si "in the state of having eaten"
resultative negative participle -ani -iš-ani "in the state of not having eaten"
present participle -xo-si -iš-xo-si "eating"
present negative participle -x-ānu-si -iš-x-ānu-si "not eating"

Converbs, like gerunds and verbal adverbs, are very numerous in Tsez. The following list gives only an incomplete account. The table illustrates the relationship between the temporal converb (C) and the main verb (V):

Relationship between C and V Suffix With -ikʼi- ("to go")
C and V are simultaneous manner of action -x -ikʼi-x
punctual -ƛʼ -ikʼi-ƛʼ
simple simultaneous -ƛʼorey / -zey -ikʼi-ƛʼorey / -ikʼi-zey "while he goes/went"
C precedes V manner of action -n -ikʼi-n
simple anterior -nosi -ikʼi-nosi "after he goes/went"
immediate anterior -run (stem vowel → ā)1 -ākʼi-run "immediately after he goes/went"
C follows V simple posterior -zaƛʼor -ikʼi-zaƛʼor "before he goes/went"
terminative -a-ce -ikʼ-a-ce "until he goes/went"
  1. The stem vowel here is the vowel before the last consonant. Note that stems, different from roots, include causatives; thus -ikʼi- ("to go") becomes -ākʼi-, but its causative form -ikʼir- ("to let go") becomes -ikʼār-! Sometimes also unarticulated epenthetic vowels can be lengthened to ā, as in: tʼetʼr- ("to learn"), which becomes tʼetʼār-.
  • Other non-temporal converbs are:
    • perfective (completive) and imperfective (durative) converbs are identical to the past unwitnessed and present forms respectively: -n(o) and -x(o)
    • locative converb: -z-ā, stem vowel changes to ā
    • causal converb: -xoy, -za-ƛʼ or -za-q; e.g. -iš-xoy ("because of going")
    • conditional converb: -nāy or -łi; e.g. iš-nāy("if he eats")
    • concessive converb: -łin
  • infinitive: -a; e.g. -iš-a ("to eat")
  • verbal noun: -(a)ni; e.g. -iš-ani ("the eating") and -rečʼ-ni ("the cutting")

Potential & causative

The potential mood receives the suffix -(e)ł, while the causative mood suffix is -(e)r. Again, the epenthetic vowel is dropped when the stem ends in a vowel or if another suffix starting with a vowel is attached. Together with the definite future suffixes -an, for instance, the epenthetic vowel has to be dropped: iš-er ("let him eat"), but iš-r-an ("will let him eat").

Particles

Tsez has a rich set of particles, most of them occuring as clitics. The particle -tow shows general emphasis while -kin shows general emphasis and focusing. A contrastively topicalized constituent is marked by the particle -gon. Being clitics, they can be attached to any part of speech. There is also a quotation particle that is used in direct reported speech and appears as the suffix -ƛin after the quotation if the last word is a verb and as a free particle ƛin in all other cases. Compare Di žekʼu yołƛin eƛix kʼetʼā ("'I am a man', says the cat") versus Tupi ƛin eƛix kʼetʼā ("'A rifle', says the cat"). There are also other free particles like hudu ("yes"), āy ("no") or the negative particle ānu.

Word formation

Derivation

Noun-forming suffixes

The following list is a selection of suffixes used to form nouns from other parts of speech as well as other nouns.

  • -bi / -zi (added to place names): residents
    e.g. Newo-bi / Newo-zi ("resident of Mokok", from Newo "Mokok")
  • -łi (added to singular absolutive nouns denoting persons or to adjectives in the class IV form): abstract nouns and occupations
    e.g. laɣ-łi ("slavery", from laɣ "slave"), učitel-łi ("teaching", from the Russian loan učitel "teacher"), r-igu-łi ("grace, kindness", from -igu "good")
  • -kʼu (added to verbs in the iterative stem forms): instruments or personal descriptions
    e.g. ˁuƛʼno-kʼu ("coward", from ˁuƛʼ-, "to be afraid"), ˁiya-kʼu ("cryer", from ˁiyad-, "to cry")
  • -ni (added to verb stems and onomatopoeic nouns): abstract nouns
    e.g. rečʼ-ni ("sharpness", from rečʼ- "to cut"), ˁoy-ni ("mooing", from ˁoy "moo")
  • -qu (added to nouns in their oblique stem) or the lesser used Awar suffix -qan: container or occupation
    e.g. magala-qu ("baker"), bocʼ-a-qu ("wolf-trap"), qido-qan ("mason")
  • -qʼoy / -qoy / -ħoy (added to singular oblique noun stems): enveloping objects
    e.g. reƛʼi-qoy ("glove", from reƛʼa "hand")
  • -yo (added to the lative singular of a noun): possessor
    e.g. kotʼu-r-yo ("bearded man", from kotʼu "beard")
Adjective-forming suffixes

The following suffixes can be used to derive adjectives from other words:

  • -mu (added to singular absolutive noun, adjectives or verbs): simple adjective
    e.g. boryo-mu ("sickly", from boryo "sore, wound"), atʼi-mu ("unripe", from atʼiy "wet"), šakarya-mu ("jealous", from šakaryad- "to be jealous")
  • -šay (added to oblique noun stems): inseperable possessing
    e.g. čakaryo-šay čay ("sweet tea", literally "sugar-containing tea")
  • -tay (added to oblique noun stems): absence, lacking
    e.g. ciyo-tay ("unsalted")
  • -xu (added to oblique noun stems): seperable possessing
    e.g. ciyo-xu raƛʼ ("soil with salt crystals")
Verb-forming suffixes

Some verb-forming suffixes, like the causative and potential derivatives, have already been mentioned in the section about the verbal morphology. Other examples include:

  • -kʼ- (added to qualitative adjectives, adverbs and some intransitive verbs ending in -x): transitive verbs
    e.g. atʼi-kʼ- ("to dampen, to saok", from atʼiy "wet"), bito-kʼ- ("to move sth.", from bittay "over there"), łicʼo-kʼ- ("to unite", from łicʼox- "to mix")
  • -ł- (added to qualitative adjectives and adverbs): intransitive verbs
    e.g. atʼi-ł- ("to become wet", from atʼiy "wet"), ade-x- ("to move forward", from adāy "in front")

Compounding & reduplication

In Tsez it is also possible to create new words from combining existing ones; usually nouns and verbs are derived, but there also exist compound adjectives and adverbs. It shall be noted that only the last component of the compound inflects, as it is the head of the phrase. However, it does not necessarily reign the noun class assignment for compound nouns — if one of the two components belongs to class I, then the whole compound is of this class, otherwise it is automatically assigned to noun class II. Sometimes, the last component is truncated (see fourth example). Suffixation may also occur (see first example). The following list is not exhaustive:

  • debi-dey-łi "quarrel, dividing up" (lit. "your-my" + nominalizer -łi)
  • eni-obiy or eni-obu "parents" (lit. "mother-father")
  • ħotʼo-čʼel "stirrup" (lit. "foot-place")
  • -ikʼi-nex- "to go back and forth" (lit. "go-come")
  • ƛʼiri-ku "shawl" (lit. ƛʼiri "above" - kur "throw")
  • niga-cʼuda "bruised" (lit. "red-green")
  • rigu-žuka "anything" (lit. "good-bad")
  • taqqo-naqqo "back and forth" (lit. "on that side - on this side")
  • tʼitʼi-ečʼ- "hash" (lit. "tear-cut up")

Another common way to derive new words is reduplication, which can derive nouns, as well as adjectives and verbs. In reduplicating nouns, the initial syllable can often undergo a change, as in xisi-basi "changes" or bix-mix (herbs). It is used to intensify adjectives (e.g. r-očʼi-r-očʼiy "very cold") and verbs (e.g. -okʼ-okʼ- "to stab repeatedly") but is also used for onomatopoeia (e.g. ħi-ħi "neigh").

Another highly productive way of forming verbs is the combination of a word (often a loan from Arabic or Avar) and the Tsez verbs -oq- ("to stay, to become") or -od- ("to do"), although some combinations can also be formed with other verbs. Note that only the second word is inflected, while the first one remains uninflected. Some examples are:

  • bercin -oq- "to be decorated" (from Avar берцинав (bercinaw) "beautiful")
  • paradat -od- "to sell" (from Russian продать (prodat’) "to sell")
  • razwod b-od- "to divorce" (from Russian развод (razvod) "divorce")
  • riƛu riƛʼ- "to plough" (lit. "ploughing-field plough")
  • rokʼ-ƛʼo-r r-ay- "to remember" (lit. "heart-SUPER-LAT III-arrive")
  • rokʼu r-exu- "to feel pity (lit. "heart die")
  • sapu y-od- "to destroy"
  • tʼamizi -od- "to cause" (from Avar тамизе (tʼamize) "to force")
  • woržizi -oq- "to fly" (from Avar -оржизе (-oržize) "to fly")
  • xabar b-od- "to talk" (from Arabic خبر (xabar) "news, message" via Avar хабар (xabar) "story")

Syntax

Noun phrase

Noun phrases (NP) per definition have a nominal head, which can be a noun with modifiers, a pronoun or a substantivized expression such as a participle with the nominalizer -łi, verbal nouns or substantivized restrictive adjectives (as in English: "the older one") — the latter one bears the suffix -ni directly after the adjective stem. They all inflect for case.

As Tsez is a head-last language, all modifiers precede the head noun and agree with it in class. The neutral order of modifiers is usually:

  1. relative clause
  2. unemphatic possessive pronoun
  3. emphatic possessive pronoun
  4. restrictive adjective
  5. demonstrative
  6. numeral / quantifier
  7. non-restrictive adjective

Note that the order of element number 4, 5 and 6 may vary:

sideni ˁaƛ-ā b-iči-xosi nesi-s b-aqʼˁu žuka-tʼa-ni ˁagarłi
another village-IN:ESS IPL-be-PRSPRT he-GEN1 IPL-many bad-DISTR-RESTR relative
"his many unpleasant relatives who live in the next village"

Modifiers can also include oblique noun phrases, which then take one of the two genitive suffixes depending on the case of the head noun: -si for absolutive, -zo for oblique head nouns. Compare:

ħon-ƛʼo-si ˁadala ("the fool on the hill", absolutive)

and

ħon-ƛʼo-zo ˁadala-r ("to the fool on the hill", dative/lative)

Verb phrase

Verb phrases (VP) are phrases whose head is a verb or a copula. Verbs can have different transitivities which have a direct effect on the case distribution for their nominal arguments.

Copulas

Copulas are used in the Tsez language to combine the subject with a noun phrase or with predicative adjectives and can in these cases be translated with the English copula "to be". The subject as well as the predicative noun stands in the absolutive case and is thus unmarked. If an environmental condition is described in form of an adjective, the adjective requires class IV agreement. Compare the following examples:

ˁAli-s obiy aħo yoł
Ali-GEN1 father shepherd be:PRS
"Ali's father is a shepherd."

and

ciq-qo r-očʼiy zow-si
forest-POSS:ESS IV-cold be-PSTWIT
"It was cold in the forest."

Intransitive verbs

The only argument of intransitive verbs stands in the unmarked absolutive case. The verb agrees with the noun in class.

An example phrase would be: is b-exu-s ("the bull died").

Monotransitive verbs

Monotransitive verbs are verbs that take two arguments. As Tsez is an absolutive/ergative language, the subject, or — to be more precise — the agent, requires the ergative case, while the direct object (or patient) requires the absolutive case. The direct object of a transitive verb is thus marked in the same way as the subject of an intransitive verb. Again, the verb agrees in class with the absolutive (i.e., the direct object).

žekʼ-ā gulu b-okʼ-si
man-ERG horse:ABS III-hit-PSTWIT
"The man hit the horse."

Both arguments, the agent as well as the patient, can be omitted if they are clear from the context.

Ditransitive verbs

Ditransitive verbs are verbs that require 3 arguments: a subject (or agent), a direct object (or patient, sometimes also called theme) and an indirect object (or recipient). In English "to give" and "to lend" are typical ditransitive verbs. In Tsez the agent takes the ergative and the patient takes the absolutive case. The recipient's case depends on the semantic nature of the transfer of possession or information: if it's a permanent transfer (e.g. "to give (as a present)"), the recipient takes the dative/lative case (ending in -(e)r), if it's a non-permanent transfer (e.g. "to lend") or if it's incomplete, the recipient takes any of the locative cases. Two examples will illustrate the difference:

Permanent transfer:

ˁAl-ā kidbe-r surat teƛ-si
Ali-ERG girl-LAT picture:ABS give-PSTWIT
"Ali gave the girl a picture (for good, e.g. as a gift)."

Temporary transfer:

ˁAl-ā kidbe-qo-r surat teƛ-si
Ali-ERG girl-POSS-LAT picture:ABS give-PSTWIT
"Ali lent the girl a picture."

Affective clauses

Affective clauses have either verbs of perception or psychological verbs as predicate. Those verbs are: "be bored/bother", "become known", "find", "forget", "hate", "hear", "know", "love/like", "miss" and "see". The experiencer (which would be the subject in the corresponding English sentence) is usually in the lative case, while the stimulus (the object in the English sentence) takes the absolutive case.

ˁAli-r Patʼi y-eti-x
Ali-LAT Fatima:ABS II-love-PRS
"Ali loves Fatima."

Potential clauses

Potential clauses are the equivalent to English clauses involving the words "can" or "be able to". In Tsez this is expressed by the verbal suffix ; the subject of the clause then takes the possessive case (-q(o)) instead of the ergative, while the object of the verb is in the absolutive.

kʼetʼu-q ɣˁay ħaƛu-ł-xo
cat-POSS:ESS milk:ABS drink-POT-PRS
"The cat can drink milk."

Causativization

Causative constructions ("to make/let someone do something") are formed by the causative suffix -r. It increases the valency of any verb by 1. When a ditransitive verb is formed from a transitive one, the causee (i.e. the argument that is subject and object at the same time) appears in the possessive case (-q(o)); see the example below (the e before the causative suffix is an epenthetic vowel):

aħ-ā čanaqan-qo zey žekʼ-er-si
shepherd-ERG hunter-POSS:ESS bear:ABS hit-CAUS-PSTWIT
"The shepherd made the hunter hit the bear."

Numerals

Numerals come in two different forms: in the absolutive case and as an oblique stem (always ending in -a) to which other case endings are attached when the numerals are used nonattributively. The oblique form is also used when it refers to a non-absolutive noun, as in sida ˁaƛār ("to one/a village").

  Absolutive Oblique
1 sis sida
2 qʼˁano qʼˁuna
3 łˁono łˁora
4 uyno uyra
5 łeno łera
6 iłno iłłira
7 ˁoƛno ˁoƛƛora
8 biƛno biƛƛira
9 očʼčʼino očʼčʼira
10 ocʼcʼino ocʼcʼira
11 ocʼcʼino sis / siyocʼi ocʼcʼira sida
12 ocʼcʼino qʼˁano / qʼˁayocʼi ocʼcʼira qʼˁuna
13 ocʼcʼino łˁono / łˁoyocʼi ocʼcʼira łˁora
14 ocʼcʼino uyno / uwocʼi ocʼcʼira uyra
15 ocʼcʼino łeno / łewocʼi ocʼcʼira łera
16 ocʼcʼino iłno / iłocʼi ocʼcʼira iłłira
17 ocʼcʼino ˁoƛno / ˁoƛocʼi ocʼcʼira ˁoƛƛora
18 ocʼcʼino biƛno / biƛocʼi ocʼcʼira biƛƛira
19 ocʼcʼino očʼčʼino / ečʼocʼi ocʼcʼira očʼčʼira
20 quno qura
100 bišon bišonra
1,000 ˁazar ˁazarra
  • There are two ways of forming the numbers 11 through 19, but only the first way also exists in oblique form. The second form with the suffix -ocʼi cannot be declined.
  • Above 20, numbers are formed on the basis of multiples of 20: qʼˁanoqu (40), łˁonoqu (60) and uynoqu (80). For the oblique forms, the suffix -ra is added for all items.
  • The numeral for 100 has an alternative form bišom used before the suffix -no in compound numerals.
  • The numeral for 1000, ˁazar, seems to be loan to Persian هزار (hezār, thousand).
  • Higher hundreds and thousands are expressed simply by juxtaposition, the multiplyer preceding the larger number.
  • Compound numerals are formed by attaching the suffix -no (and) to the higher number and placing the lower one right after it. For example, 47 would be qʼˁanoquno ˁoƛno in Tsez. A number like 72 would be expressed as "sixty-twelve" (łˁonoquno qʼˁayocʼi or łˁonoquno ocʼcʼino qʼˁano).

Cardinal numbers (as in English "one, two, three") precede the nouns, which then do not stand in their plural forms but in the singular instead; e.g.: uyno is ("four oxen").
Ordinal numbers (as in English "first, second, third") are constructed by combining the cardinal numbers with the word āƛiru. Hence, qʼˁano āƛiru ɣudi means "the second day".
Adverbial numbers (as in English "once, twice, thrice") are constructed by replacing the suffix -no by -x, thus "twice" becomes the adverb qʼˁa-x in Tsez.

Sample of the Tsez language

This is a Tsez tale written in the Asakh dialect using a Latin-based orthography.

Latin orthography

Kʼetʼus Hunar
Zewnoƛax zewčʼeyƛax bˁeƛon bocʼin zirun qayno. Sidaquł šigoħno sadaqorno boyno ħukmu: yaqułtow begira bocʼi ħonƛʼār miƛʼeł xizāz xizyo rišʷa yoł. Bˁeƛā begirno qay łˁāł xizāz, bocʼin zirun regirno ħonƛʼār miƛʼeł xizāz. Ɣudod, žedi raynosi beƛʼez reqenyoxor, ziru boqno uhi-ehƛada buq boƛāxzāzarno boqno. Zirus uhi-ehi teqxoy, ɣʷaybi kʼoƛin elār, bocʼi buq bātuzāzarno boqno bikʼin reqenyoƛer, besurno ƛʼarayaw miƛʼi. Miƛʼin bisno bocʼin zirun xizor rutin qʼayƛʼār. Rizirno cʼidoƛʼor ƛoħon begirno łāƛʼor qay. Kikxogon zewno bočʼikʼxo kʼetʼu. Qayir zewāčʼey rikʷayxo; nešuruxay nełor rikʷayxo zewčʼey. Kʼetʼu, ełor baynosi qay, boqno kʼekʼbikʼa. Kʼekʼbikʼni teqnosi, qay łikin rixerčʼeytow boxin xizor. Bˁeƛā esirno: "Šidā boxā rayirčʼey łin?" Elo didiyƛa žekʼu yoł-ƛin eƛin qayā. Aħugon rikʼin łāxor zirun qayno. Žedi raynosi kikxor žedā esirno kʼetuq: "Mi šebi?" Di žekʼu yoł-ƛin eƛin kʼetʼā. Šebi že debez ħiroƛʼ esirxo zirā. Tupi ƛin eƛix kʼetʼā. Dicce rˁuƛʼno zirun qayno, amma biyxoy kʼetʼu yāłru, xizyo łˁonon zenzi rikʼin raħira reƛ. Bˁeƛo buqełno bičin ažoz kʼodrexāzay, rołikʼno aħyabin kecno, kʼetʼu tataniłxo zewno cʼidox. Bˁeƛā kʼekʼrikʼerxo zewno aħyabi. Že rikʷayxoy, kʼetʼuz rokʼƛʼor rayno, že elo aw ƛin, hudu betʼtʼun kʼoƛin elor. Dicce bˁuƛʼzāq bˁeƛqo regin ixiytʼatow qˁaƛubin, boxin ciqxār. Bocʼezno qayizno, ziruzno rokʼƛʼor rayno baysi bāsu ixiytow ħaywan šebin, nełoq že riqičʼey kʼiriłno roxin. Cʼikʼiy reƛ miƛes ƛexun kʼetʼur. ʕoƛiran ɣˁudeł kʼetʼu bišno, racʼno baɣʷace dawla bocʼesno zirusno.

Translation

The Cat's Feat
Once upon a time there were a pig, a wolf, a fox and a hare. One day they gathered together and decided that today they would send the wolf into the mountains for a sheep and they would eat. The pig sent the hare for water and sent the wolf and the fox into the mountain for a ram. At night, when they came to the flock of sheep, the fox began to moan from the eastern side. Since they heard the fox's moaning, the dogs ran in that direction and the wolf went towards the flock from the west and found a fat ram. Having taken the ram, the wolf and the fox returned to the camp. They put the pan on the fire and sent the hare for water. At the spring the cat was freezing. The hare couldn't see; at night the hare couldn't see. When the hare arrived there, the cat began to move. When he heard the movement, the hare ran back without taking any water. The pig asked: "Why did you run away without bringing water?" The hare said that there was some man there. Again the fox and the hare went to the water. When they came to the spring, they asked the cat: "What are you?" — "I am a man", said the cat. "What is that on your shoulder?", asks the fox. "A rifle", says the cat. The fox and the hare were very frightened, but since they knew it was a cat, afterwards the three of them went together to cook meat. The pig hid behind a bunch of trees and, pushing out its ears, slept, and the cat was warming itself by the fire. The pig was moving its ears. Since the cat saw it, it thought it was a mouse and in a rush jumped there. The pig was very frightened and, emitting loud shouts, ran away to the forest. The wolf, the hare and the fox thought that a great animal or something was coming and, one running faster than the other, they ran away. All the ram's meat was left to the cat. For seven days the cat ate, ate until it was full the spoils of the wolf and the fox.

Notes

  1. Tsez morphonology by Ramazan Rajabov, retrieved June 22, 2006
  2. Tsez morphonology by Ramazan Rajabov, retrieved June 22, 2006
  3. The class category in Tsez: underlying principles by Ramazan Rajabov, retrieved June 23, 2006

Bibliography

External links